E-posta eklerini OneDrive’a Kaydetme

Bu yazımda sizlere gelen ePosta eklerini otomatik olarak OneDrive’a nasıl kaydettirebileceğinizden bahsedeceğim.

Vereceğim örnekte; PowerAutomate, OneDrive ve Outlook.com mail hesabımı kullanacağım. Herhangi bir Office365 aboneliğim yok tamamen ücretsiz olarak bu 3 servisten faydalanabilirsiniz.

Ben bu anlatımda senaryo olarak; kendime posta ile attığım eklerin onedrive’ıma kaydedilmesini sağlamak istiyorum. Bunu yapmaktaki amacım, mail olarak, mesajlaşma uygulamalarından gelen yada fotoğrafını çektiğim belgelerimin onedrive’ımda da birer kopyasını tutabilmek.

Öncelikle OneDrive servisine gidelim ve orada bir klasör oluşturalım. Ben Mail Eklerim adında bir dosya oluşturdum.

Daha sonra PowerAutomate servisine gidelim.

Sol menüden Oluştur (Create) seçimini yaptıktan sonra açılan sayfada Otomatik Bulut Akışı‘nı (Automated Cloud Flow) seçiyoruz ve karşımıza Akış oluşturma başlangıç penceresi açılıyor.

Açılan Pencerede sırasıyla oluşturacağımız akışa, Akış adı (Flow name) kısmından bir ad veriyoruz. Daha sonra Akışınızın tetikleyicisini seçin (Choose your flow’s trigger) kısmından Akış tetikleyicisini seçmemizi istiyor. Ben senaryo olarak, outlook mail adresime gönderdiğim eposta ekleriyle ilgili bir işlem yapacağım için bu kısma outlook yazıyorum ve karşıma çıkan tetikleyicilerden Outlook.com‘a ait Yeni bir e-Posta geldiğinde (V2) (When a new email arrives (V2)) tetikleyicisini seçiyor ve Oluştur‘a (Create) tıklıyorum.

Not: Siz örneğin Office 365 abonesiyseniz Office 365 Outlook’a ait bir tetikleyici ile işlem yapmalısınız.

Akış hazırlama sayfamız açıldı ve seçmiş olduğumuz Yeni bir e-Posta geldiğinde (V2) (When a new email arrives (V2)) tetikleyicisi, otomatik olarak outlook mail adresime bağlanarak mailin geleceği klasör olarak Inbox Klasörünü seçti. Evet bu benim için uygun. Kendime gönderdiğim mailler genel olarak Inbox Klasörüne düşmekte. Daha sonra Gelişmiş seçenekleri göstere (Show advanced options) tıklıyoruz. Karşımıza tetikleyiciyi daha detaylandırabileceğimiz seçenekler çıktı;

Klasör (Folder), Kime (To), Bilgi (CC), Kime veya Bilgi (To or cc), Başlangıç (From), Ek Ekle (Include Attachments), Konu Filtresi (Subject Filter), Önem (Importance), Yalnızca eklere sahip olanlar (Only with Attachments)

Yukarıdaki seçeneklere göre kendi senaryonuzu oluşturabilirsiniz. Ben senaryo olarak kendime gönderdiğim mail ekleriyle ilgilendiğimden bu kısımlardan

Başlangıç (From) kısmına mail adreslerimi yazacağım.

Ek Ekle (Include Attachments) seçeneğini Evet (Yes) olarak seçeceğim.

Yalnızca eklere sahip olanlar (Only with Attachments) seçeneğini de Evet (Yes) olarak seçeceğim.

Evet tetikleyicimiz hazır, Outlook.com mail adresimin; Inbox klasörüne, belirttiğim mail adreslerinden gelen sadece ekli maillerin ekleri ile ilgili olarak bir ayarlama yaptım. Artık + Yeni Adım (+ New Step)’a tıklayabilirim.

+ Yeni Adım (+ New Step)’a tıkladıktan sonra karşıma bir sonraki adımı seçmem için bir pencere açılıyor ve ben arama kısmına OneDrive ile ilgili eylemleri görebilmek için onedrive yazdım. Hemen bir altında çıkan Bağlayıcılardan OneDrive seçeneğini seçerek OneDrive kullanıcıları için oluşturulan eylemlerden Dosya Oluştur (Create File) eylemini seçtim. Çünkü daha önce de belirttiğim gibi office 365 aboneliğim yok.

Not: Siz örneğin Office 365 Business abonesiyseniz Office 365 OneDrive for Business’a ait bir eylem ile işlem yapmalısınız.

Dosya Oluştur (Create File) eylemini seçtikten sonra karşımıza açılan eylem penceresinde, Klasör Yolu (Folder Path), Dosya Adı (File Name), Dosya İçeriği (File Content) kısımlarını doldurmamızı istemekte. Yazının başında da belirttiğim üzere işlemlere başlamadan önce OneDrive’ımda Mail Eklerim adında bir klasör oluşturmuştum.

Klasör Yolu (Folder Path) kısmına OneDrive’ımda bir klasör gösterdim.

Dosya Adı (File Name) kısmına tıkladığınızda hemen sağ tarafında bir pencere açılacak. Dosya adı olarak orjinal dosya adını kullanmak için, Ekler Ad (Attachments Name) dinamik içeriğini ekliyorum.

Dosya İçeriği (File Content) kısmına tıkladığınızda hemen sağ tarafında bir pencere açılacak. Ekler İçerik (Attachments Content) dinamik içeriğini ekliyorum.

Dosya Adı (File Name) kısmın ile ilgili işlemi yaparken sağ tarafta açılan penceren Yeni bir e-posta geldiğinde (V2) kısmından mail eki ile ilgili bir dinamik eylemi seçtiğim için, otomatik olarak; yapılan işlemin bir önceki adımımızdaki mail eki ile ilgili olduğunu anladı ve Önceki adımdan bir çıkış seçin kısmına Ekler (Attachments) dinamik eylemini otomatik olarak ekleyerek, OneDrive Dosya oluştur eylemimi, Her birine uygula (Applly to each) penceresi içine aldı. Artık akışımızı oluşturduk. Kaydet’i tıklayarak akışımızı kaydediyoruz.

Print Friendly, PDF & Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir