Her Zamankinden Daha Tehlikeli | Ryuk Fidye Yazılımı

Siber güvenlik ajansı ANSSI, tehlikeli bir Truva atı gelişimi keşfetti. Fidye yazılımı “Ryuk” yeterince tehlikeliydi ve arkasındaki dolandırıcılar fidye yazılımını güncelledi. 

Truva Atı artık kendisini kullanıcıların WLAN ağı üzerinden bağımsız olarak ta dağıtabiliyor. Ryuk fidye yazılımı ilk olarak 2018’de keşfedildi.

Ryuk Truva Atı genellikle sabit diskleri ve belgeleri şifreler ve kullanıcılardan “fidye” talep eder. Siber güvenlik uzmanları, arkasındaki dolandırıcıların gaspla yaklaşık 150 milyon dolar kazandığını tahmin ediyor. Özellikle büyük şirketler, Ryuk yaratıcıları tarafından hedef alınmakta.

ANSSI’nin raporunda da görüldüğü gibi, Truva atı önceden planlanmış adımları kullanmakta. İlk olarak yazılım, ağdaki bağlı cihazların IP adreslerini tarar. Sonra ağ üzerinden cihazları uyandırmak için kullanılan veri paketlerini gönderir. Böylece diğer cihazlara ulaşır ve gittikçe daha fazla yayılabilir.

Kullanıcılar kendilerini Ryuk Truva Atından nasıl koruyabilir?

Şu anda Ryuk için garantili bir çözüm yok. Bir istila durumunda, uzmanlar enfekte olan cihazların ağdan kaldırılmasını ve böylece daha fazla hasarın önlenmesini tavsiye ediyor.

Kişisel tavsiyem, herkesin erişimine açık olan wifi ağlarından uzak durmanız. Bağlanmak zorunda olsanız bile wifi ağına bağlanırken dosya paylaşımına izin vermemeniz.

Daha önce bağlandığınız ağlarda dosya paylaşım ayarını nasıl yaptığınızı hatırlamıyorsanız, o ağa ait bağlantı bilgilerini bilgisayarınızdan kaldırmanız ve tekrar ağa bağlanırken dosya paylaşım ayarını yeniden yapmanız.

Evde veya iş yerinizde kullanmış olduğunuz modem eğer çoklu wifi ağı oluşturmanıza olanak sağlıyor ise, misafir kullanıcılar için ağdaki cihazlara erişimi kapalı ayrı bir misafir wifi ağı oluşturabilirsiniz.

İşletim sistemlerinizi, en son güvenlik yamalarıyla güncel tutun.

Tanımadığınız birinden gelen veya şüphelendiğiniz hiç bir mail ve içeriğini açmayınız.

Mümkün olduğunca başkasına ait harici belleklerden uzak durun.

Ev ve İş dışında, cep telefonunuz üzerinden internete bağlanmanız sizi bir çok etkiden koruyacaktır.

Print Friendly, PDF & Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir