Kablosuz ağınızı bir başkası kullanıyor olabilir mi?

Ağınıza bağlı kullanıcılar yada WiFi ağınıza şifrenizi kırarak giren hırsızlar; Paylaşımlı klasörlerinize (güvenlik ayarlarınıza göre) erişebilir hatta yasa dışı işler yaparak sizleri ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Ancak endişelenmeyin yukarıda bahsettiğim kötü senaryoların üstesinden gelebilirsiniz.
Hızınız aniden yavaşlıyor ve başkasının sizden izinsiz WiFi (kablosuz) ağınızı kullandığından mı şüpheleniyorsunuz?


– Router (Modem) üzerinde bulunan ışıkları kontrol edelim: Ağınızda bulunan tüm cihazların modem ile bağlantısını keselim. Modem üzerinde WLAN ışığı hala yanıp sönmeye devam ediyorsa başkaları bağlantınızı kullanıyordur. Bu yöntem biraz uğraştırıcı.

– Router’a (Modem) bağlı aygıt listesini kontrol edelim: Router’ın (modem’in) ip adresinden yönetim konsoluna giriş yapın ve router’a bağlı cihazların listesini kontrol edin. Bu listede router’a bağlı cihazların bilgilerini göreceksiniz. (  ”IP Adresleri”, “MAC adresleri”, ve “cihaz adları (algılanabildiyse)” ). Listeyi gözden geçirerek istenmeyen bağlantıları bulabilirsiniz. Her router (modem) farklı arayüzlere sahiptir. Açıklama size pek yardımcı olmamış olabilir. Her router kullanımını işlemem zaman alacağı için; takıldığınız yerler için kullanım klavuzuna başvurunuz yada bana buradan da ulaşabilirsiniz.

– IP Scanner Kullanın: Ağınıza izinsiz bağlantı sağlayan kişi, cihazında sabit ip kullanıyorsa router’ın (modem’in) arayüzünde bilgilerini görmeniz mümkün olmayacaktır. Böyle bir senaryo ile karşılaştığınızda “ip scanner” lardan faydalanın. IP Scanner’lar bulunduğunuz ağdaki tüm cihazların listesini size gösterecektir. IP Scanner >>> İndir

Üç kontrol sonucunda istenmeyen bağlantıya rastladığınız zaman yapmanız gerekenler;

– Wifi parolanızı değiştirin!
– WPA3 yada WPA2-PSK (AES) şifreleme tekniğini kullanmaya geçebilirsiniz!
– İstenmeyen bağlantı sağlayan cihazın mac adresini, erişimini engellemek için yönetim konsolundan bloklayın!

Print Friendly, PDF & Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir