Küresel Isınmaya Karşı Atılacak 3 Teknolojik Adım

Yeşil Bilişim (Green IT)”; dünya üzerindeki tehlikeye, küresel ısınmaya karşı bilişim dünyasının destek hareketidir. Bu hareket dahilinde biz kullanıcılar; çok kolay adımlarla teknolojinin nimetlerinden  faydalanarak enerji sarfiyatını düşürebilir, aynı zamanda maddi tasarruf da sağlayabiliriz.

Küresel ısınmaya karşı bilinçli hareket etmek yarınlarımızı daha yeşil kılacaktır. İşte size örnek olabilecek üç teknolojik adım.

Programlanabilir Cihazları Tercih Edin:

Programlanabilir zaman ayarlı cihazları tercih ederek, kullanım yoğunluğunuza göre bu cihazları programlayabilir ve enerji tüketiminizi düşürebilirsiniz. Örneğin; Çalışma zamanını programlayabileceğiniz bir kombi yada klima ile, evde bulunmadığınız zamanlardaki çalışma düzenini, siz uyku esnasındayken veya uyandığınız zamanki çalışma düzenini ayarlayabilirsiniz.

Görünmez Enerji Tüketimini Kontrol Altına Alın:

Bir evin en fazla enerji tüketimi, kapalı sanılan cihazlardan kaynaklanır. Örneğin: Kullanılmayan bilgisayarlara, televizyonlara ve diğer ev elektroniğine giden enerjiyi, anahtarlı uzatma kabloları kullanarak kesebilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarları Tercih Edin:

Çok fazla performansa ihtiyaç duymuyorsanız, yeni bir bilgisayar alırken masaüstü bilgisayarı yerine dizüstü bilgisayarları tercih edin. Yeni nesil dizüstü bilgisayarların çoğu 20watt’tan daha az enerji tüketir. Bu enerji  tüketimi de hemen hemen bir enerji tasarruflu ampulün tüketimine eşittir.

[Eski Yazılarımdan]

Print Friendly, PDF & Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir