Güvenlik ve Gizliliği Ön Planda Tutan Mesajlaşma Uygulaması “Threema”

Etrafta çok sayıda anlık mesajlaşma uygulaması var ve birbirlerinden pek farklı değiller. Özellikle bugünlerde güvenlik ve gizlilik koruması söz konusu olduğunda, buz dağının görünmeyen kısmına dahi bakar olduk yada farkında olmayanlar için belirteyim bakmalısınız!

Popüler servisleri kullanırken güvenlik ve gizlilik dahil bir çok şeyi gözden kaçırıp popülaritenin diplerinde canımız yanmadan avlanıyoruz. İnternet ile tanıştığımız ilk zamanlarda anonim olarak başlayan yolculuğumuz şimdilerde geçtim kimlik bilgisini iç çamaşırımızın rengine kadar belirgin.

Anonim olarak kullanmak bir şeylerden saklanmak veya kaçmak olarak nitelendirilmesin, her birimiz resmen ürün haline geliyoruz/geldik. Örnek verecek olursak;

Anonim Şahıs 1: Abi geçen arkadaşla pizza hakkında konuşuyorduk, x pizza firmasından promosyon ile ilgili o dakka mesaj geldi iyi mi?

Anonim şahıs 2: Kardeşim geçenlerde; Bi’arkadaş aldığı yeni bisikletin özelliklerini mail olarak göndermişti maili okurken farkettim x posta kutusunun etrafında bisiklet reklamları vardı. 2 Gün hangi siteye girsem bisiklet reklamları çıkmaya başladı. Resmen takip ediliyoruz.

Yok takip edilmiyorsun kullanılıyorsun yada kullanılacaksın! Bu tarz geyikler ile her birimiz karşılaşmışızdır. Suçun en büyüğü bizlerde bu görselsiz sayfalardaki minik yazıları okumuyoruz. Popülarite kurbanıyız! Ha önemli değil diyorsan bu sizlerin bileceği bir iş. Çünkü sadece alışverişten örnek verecek olursak, size hiç planınız yokken bile çıkan/gelen reklamlarla ürün satarlar!

Gelelim konu başlığımız olan Threema‘ya;

Threema özgür ve açık kaynaklı, uçtan uca şifreli (açık kaynaklı kriptografi kitaplığı NaCl’yi kullanır) bir mesajlaşma uygulamasıdır. Şimdiden belirteyim uygulamayı kullanmak için satın almanız gerekiyor. Uygulamayı; kendi Web Sitesi, Google Play ve App Store üzerinden satın alabilirsiniz.

Threema‘yı kullanmaya başlamak için, bir telefon numarasını veya e-posta adresini uygulamaya bağlamak isteğe bağlıdır. Her kullanıcı için rastgele bir Threema Kimliği oluşturulur ve bu kimlik rastgele bir karakter dizisi olduğundan, Threema anonim olarak kullanılabilir yani merkezi kullanıcı hesabı oluşturulmaz.

Threema‘yı, adres defterinize erişim izni vermeden kullanabilirsiniz. Kişilerinizin Threema Kimliklerini almak için adres defterine erişim izni verseniz bile sunucuda depolanmaz.

Sohbetler, kişi listeleri ve gruplar doğrudan ilgili cihazlarda merkezi olmayan bir şekilde yönetilir. Herhangi bir sunucuda veri depolanmaz. Threema, bu açıdan geleneksel mesajlaşma servislerinden önemli ölçüde farklıdır.

Threema’yı diğer mesajlaşma servislerinden ayıran karşılaştırma tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Threema’nın özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla detay için Threema Web Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir