Üç Milyardan Fazla E-Posta Adresi ve Parolayla Piyasaya Sürülen Hacker Paketi

Cybernews’te yayınlanan habere göre; Herkese açık forumda en büyük (3 Milyardan fazla) e-posta ve şifre derlemesi sızdırılmakta!

Bu sızıntı 2017 yılındaki ihlal derlemesi ile benzerlik taşımakta ve yeni bir ihlal olarak görülmemekte. 2017’nin İhlal Derlemesi, LinkedIn, Netflix, Minecraft, Badoo, Bitcoin ve Pastebin ile birlikte önceki Anti Public ve Exploit.in dökümlerinden toplananlar da dahil olmak üzere önceki 252 ihlali içeriyordu.

Bu yeni ihlalin tüketiciler ve işletmeler üzerindeki etkisi daha önce görülmemiş büyüklükte olabilir. Çoğu kullanıcı, parolalarını ve kullanıcı adlarını birden çok hesapta yeniden kullandığı için, kullanıcı bilgilerini doldurma saldırıları en büyük tehdittir.

Örneğin; Kullanıcılar LinkedIn veya Netflix için Gmail hesaplarıyla aynı şifreleri kullanır ise, hacker’lar ellerindeki email, kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarına göre diğer daha önemli hesaplara, yönelebilir.

E-posta adresinizin bu veya önceki sızıntılarda ifşa olup olmadığını görmek için cybernews.com kişisel veri sızıntısı denetleyicisine göz atmanızı öneririm!

Eğer email adresiniz ifşa olmuş ise email adresinize bağlı tüm platformlardaki şifrelerinizi değiştirmenizi öneririm. Eğer kayıtlı olduğunuz platformlar, iki faktörlü kimlik dogrulama (2FA) methodunu destekliyor ise bu güvenlik seçeneğini de aktif hale getirin!

Print Friendly, PDF & Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir